По вчерашниот меч

Провокација од Бугарите: „Не ми е јасно како Македонците можат да ја исвиркуваат химната на своите баби и дедовци“

Политичката тензија меѓу Македонија и Бугарија се преслика и на вчерашниот натпревар на Арената „Филип Втори“, но и во реакциите по мечот. 

Емоциите на македонските навивачи синоќа беа големи, опструкциите правени од нашиот источен сосед во изминатиот период не можеа да бидат заборавени, па Бугарите во Скопје беа пречекани со свирежи на нивната химна и постојани навреди.
 
Политичкиот момент беше доминантен на мечот, но и по него. А една од најпровокативните изјави ја даде поранешниот бугарски фудбалер, Станислав Ангелов.
 
„Не ми е јасно како Македонците можат да ја исвиркуваат химната на своите баби и дедовци? Целата работа е чудна, но пропагандата е многу силна“, изјави Ангелов.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе