Серија А

Наполи рутински против Каљари за шест од шест, Елмас доби 20 минути (ВИДЕО)

Наполи без многу мака славеше против Каљари со 2-0 за шест од шест во Серија А, нашиот Елиф Елмас доби шанса во второто полувреме и на теренот помина дваесетина минути.

„Наполитанците“ го задржаа 100% учинок, вечерва пред своите навивачи рутински го совладаа Каљари со 2-0 за шест од шест и 18 бода на врвот на табелата.

Резултатот беше отворен во 11. минута, Ангиса одлично го уфрли Зелински, кој испрати остра топка во петерецот за Осимен да реализира за 1-0.

Дилемите беа решени по десетина минути игра во второто полувреме, Годин наивно стартуваше врз Осимен и направи пенал, а Инсиње погоди од белата точка за 2-0.

Елиф Елмас натпреварот го започна од клупата за резерви, доби шанса во второто полувреме и на теренот помина дваесетина минути.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе