Серија А

Наполи одигра во чест на Марадона и ја прегази Рома (ВИДЕО)

Наполи со 4-0 ја победи Рома во дербито од Серија А, Наполитанците триумфот му го посветија на нивниот легендарен фудбалер, Диего Марадона. 

На денешниот меч меѓу Наполи и Рома се беше во знакот на Марадона, тоа како да им даде посебна мотивација на фудбалерите кои неочекувано убедливо победија со 4-0.
 
Резултатот го отвори Инсиње со прекрасен гол од слободен удар по половина час игра на мечот. Тој веднаш отрча кон клупата на својот тим, зема дрес од Марадона и го покажа пред камерите.
 
Во 64. минута Руиз биеше максимално прецизно од далечина и зголеми на 2-0.
 
Во 77. минута во игра влезе Елмас, четири минути подоцна тој шутираше силно кон голот на Рома, голманот Миранте ја одби топката, таа дојде до Мертенс кој ја смести во мрежата за предност од 3-0.
 
На четири минути до крајот Политано брлијантно се снајде во шеснаесетникот на Рома и погоди за конечни 4-0.

МОН најавува реформи во образовниот систем. Се разбира, реформите ги чекаме со нетрпение, но во насока на суштински измени, а не избрзани одлуки, копирање туѓи идеи и нивно вадење од контекст неприменлив во нашата средина, како и повторно експериментирање со децата.

повеќе

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе