Наполи не запира, победа и над Рома на Олимпико (ВИДЕО)

Рома и Наполи одиграа тврд натпревар во „дебито на сонцето“ кое го добија гостите со 1-0 и ја продолжија победничката серија, веќе од 11 триумфи по ред.

Лучано Спалети првпат го победи Жозе Мурињо, Наполи заслужено ги однесе трите бода од Олимпико и ја врати предноста на врвот.

Дуелот не изобилуваше со шанси и на двете страни, Наполи беше поактивен и еден кикс на Смолинг го реши дуелот.

Смолинг кој беше одличен дотогаш, прелесно го пушти Осимен да шутне во 81. минута и да даде гол за 1-0 на Наполи, што беше и конечен резултат.

Елмас во игра влезе во 57. минута и одигра на високо ниво. Имаше и една шанса, но неговиот шут го блокираше Смолинг.

По последниот судиски свиреж имаше гужва во која црвен картон доби Карсдроп.

По 11 одиграни кола Наполи е прв со 29 бода, три повеќе од Милан, Рома е на петтото место со седум бода помалку од врвот.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.