Лига Европа

Наполи и Елмас во самиот финиш се спасија од пораз кај Лестер (ВИДЕО)

Лестер водеше со 2-0, но не успеа да го победи Наполи кој со два гола на Осимен се спаси од пораз, Елмас одигра 30тина минути. 

Елмас од клупата го почна натпреварот против Лестер, во игра влезе во 64. минута од натпреварот.
 
Лестер поведе со гол на Перез уште во деветата минута, а Барнс во 64. зголеми на 2-0.
 
Се чинеше дека англискиот тим ќе дојде до победата, но Осимен во 69. намали на 2-1, а истиот фудбалер во 87. ги постави конечните 2-2.
 
2-2 заврши и мечот меѓу ПСВ Ајндховен и Реал Сосиедад, Лион со 2-0 победи на гостувањето кај Глазгов Ренџерс.
 
Олимпијакос со 2-1 го совлада Антверп, Монако соо 1-0 славеше над Штурм, 1-1 заврши дуелот меѓу Ајнтрахт Франкфурт и Фенербахче.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе