Португалецот направи споредба

Мурињо: Мора да работиме на дефанзивата, овој тим на Тотнем не е како мојот од Реал Мадрид

Оваа сезона Тотнем ја почна изненадувачки ефикасно, но Мурињо вели дека тие сè уште не се блиску до тимот на Реал Мадрид со кој рушеше рекорди во Примера. 

Тотнем постигна 31 гол на нивните последните девет натпревари во сите натпреварувања, тандемот Хари Кејн и Хеунг Мин Сон изгледа импресивно.
 
Мурињо кога ја освои Примера со Реал Мадрид, неговиот тим таа сезона постигна неверојатни 121 гол, имаше 100 бода и примено 32 голови.
 
И покрај импресивниот напад, Мурињо не е задоволен од играта во одбраната, начинот на кој загубија бодови од Њукасл, а особено од Вест Хем, покажува дека овој тим на Тотнем сè уште не е блиску до тој на Реал Мадрид.
 
„Во Реал Мадрид имав неверојатни офанзивни фудбалери и требаше да ја градиме играта на тимот на тој начин“, вели Мурињо.
 
„Треба да бидам искрен и да речам дека и тука имаме многу добри офанзивни играчи но ни треба стабилност во тимот, ни треба стабилност во дефанзивата, тимот да почувствува дека таа е солидна со што ќе се зголеми самодовербата. Потребно ни е да го најдеме балансот“.
 
„Ајде да речеме дека тоа е тимска работа, не индивидуална. Треба да можеме да играме со сите тие офанзивни фудбалери и потоа тимски со сите да бидеме подготвени да се организираме дефанзивно, да не му дадеме простор на противникот“.
 
„Јасно е дека треба да напредуваме во некои детали во играта во одбраната“.
 

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе