„Специјалниот“ со критики за ФИФА

Мурињо: Флик освои пет титули, можеби требаше да се измислат уште две, па ако освоеше седум ќе беше прогласен за најдобар

Жозе Мурињо во свој стил го прокоментира изборот на ФИФА за тренер на годината, вели дека Баерн требал да измисли уште две-три натпреварувања за Ханси Флик да ја добие наградата, очигледно ПЕТ титули не се доволно.

ФИФА оваа недела ги доделуваше наградите „Д Бест“ и за тренер на годината беше прогласен Јирген Клоп. Предводникот на Ливерпул се заблагодари, но порача дека е изненаден од изборот.

Ханс Флик со Баерн Минхен сезоната ја заврши со тројна круна и триумф во Бундеслигата, Купот на Германија и Лигата на шампионите. Календарската 2020 беше збогатена со нови два трофеи, славје во Суперкупот на Германија и Суперкупот на Европа.

Изборот сега го прокоментира и Жозе Мурињо, кој во свој стил, иронично вели дека дека Баерн требал да измисли уште две-три натпреварувања за Ханси Флик да ја добие наградата, очигледно ПЕТ титули не се доволно.

„Мислам дека единствена шанса за Флик да ја добие наградата е Баерн ад измисли две-три натпреварувања на кои ќе победи. Можеби ако освои седум титули ќе има шанси за наградата, вака само со Лигата на шампиони, Бундеслигата, Купот на Германија, Суперкупот на Германија и Суперкупот на Европа... нема шанси“ – вели „специјалниот“.

„Кутриот Флик, може да биде најдобар тренер само ако Баерн успее да освои два-три трофеи повеќе“.

За најдобар тренер гласаат селекторите, капитените на репрезентациите, новинари ширум светот и навивачи. Во генералното бодување, Јирген Клоп и Ханси Флик биле во егал, двајцата имале по 24 бодови. Предвнодникот на Ливерпул сепак беше прогласен бидејќи добил повеќе гласови од селекторите.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе