Европска лига

Моќна партија на Еурофарм Пелистер, убедлива победа над Татабања

Еурофарм Пелистер ја одигра најубедливата партија досега во Европската лига и лесно со 33-20 ја совлада екипата на Татабања. 

Во четвртото коло битолскиот тим дојде до втората победа во Европската лига откако денеска одигра моќна партија против Татабања и дојде до лесен триумф.
 
Неизвесно беше само во првите 10 минути, кога резултатот беше 5-5, но битолчани бргу создадоа разлика. Прво направија серија од 4-0, а потоа постигнаа и пет гола едноподруга за да дојдат до 16-7 пред паузата, на полувремето заминаа со водство од 17:9.
 
Во второто полувреме работите беа слични како и во првиот дел, битолчани доминираа беа подобри, ја зголемуваа предноста и на крајот славеа со 33:20.
 
Најдобар стрелец во тимот на Еурофарм Пелистер беше Мараш со шест голови, Табоада постигна пет, четири реализираше Мандалиниќ.
 
Еурофарм Пелистер сега има пет бода и во моментов е на првата позиција на табелата но има и натпревар повеќе од Ним и Спортинг Лисабон.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе