Хрватот имал добра намера

Модриќ проговори за потегот со кој ги налути навивачите на Реал и откри зошто го заменил дресот со Мбапе

Лука Модриќ вели дека не жали што го разменил дресот со Килијан Мбапе по крајот на натпреварот помеѓу Франција и Хрватска, вели дека го сторил тоа бидејќи синот на Домагој Вида бил голем фан на напаѓачот и замолил да добие дрес.

Минатиот месец, Лука Модриќ го навлече гневот на навивачите на Реал Мадрид, откако на натпреварот помеѓу Франција и Хрватска побара да размени дрес со Килијан Мбапе.

Напаѓачот тогаш не беше омилен лик со оглед на тоа дека ги изигра „кралевите“ и наместо да се пресели на Сантијаго Бернабеу, продолжи со ПСЖ.

Лука Модриќ сега ја раскажа својата страна на приказната, вели дека го сторил тоа бидејќи синот на Домагој Вида бил голем фан на напаѓачот и замолил да добие дрес.

„Медиумите малку претераа, едноставно исполнував сон на едно детенце. Синот на Домагој Вида го обожава Мбапе и ме замоли да се обидам да го земам дресот на Мбапе. Го сторив тоа за синот на Вида, но би го сторил и за било кое друго дете“ – вели Хрватот.

Запрашан за случувањата околу иднината на Килијан Мбапе и пропаднатиот транасфер во Реал Мадрид, Лука Модриќ додава: „Мбапе донесе одлука каква што донесе, тоа е негово право и сега ќе треба да живее со таа одлука. Сите мислевме дека ќе дојде, но тоа не се случи и што сега? Сигурно нема да му судиме... Се работи за фантастичен фудбалер но никој не е поважен од еден клуб. Реал Мадрид е поголем од сите, Реал Мадрид е над сите и над секој фудбалер“.

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе