Лига на нации

Милевски: Во Бугарија не ни ја исвиркуваа химната, да бидеме коректни и ние

Селекторот Благоја Милевски ги повика македонските навивачи да навиваат спортски и коректно на утрешниот натпревар против Бугарија. 

Фото: ФФМ
Утрешниот меч меѓу Македонија и Бугарија доаѓа во период на политичка тензија меѓу двете држави, нарушените односи може да бидат видливи и на трибините, па селекторот Благоја Милевски повика на фер и коректна атмосфера.
 
Во Разград немаше инциденти, тој потенцираше дека немаше ниту исвиркување на нашата химна, па побара утре да биде така и во Скопје.
 
„Да бидеме јасни, политиката на страна, ние сме спортски работници и не интересира само тоа. Мора да најдеме начин да победиме на теренот. Јас по дуелот во Бугарија се заблагодарив на домаќинот за дочекот, а од наша страна ќе биде вратено тоа тука. Нè интересира само спортскиот аспект. Цврсто сум убеден во мојот личен став и на федерацијата дека гледаме само на спортот.Во Бугарија немаше свирежи на нашата химна. И јас ја повикувам публиката да биде фер и коректна“, изјави Милевски.

Легенда под Главна слика

Фото: ФФМ

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе