Лига на нации

Милевски: Во Бугарија не ни ја исвиркуваа химната, да бидеме коректни и ние

Селекторот Благоја Милевски ги повика македонските навивачи да навиваат спортски и коректно на утрешниот натпревар против Бугарија. 

Фото: ФФМ
Утрешниот меч меѓу Македонија и Бугарија доаѓа во период на политичка тензија меѓу двете држави, нарушените односи може да бидат видливи и на трибините, па селекторот Благоја Милевски повика на фер и коректна атмосфера.
 
Во Разград немаше инциденти, тој потенцираше дека немаше ниту исвиркување на нашата химна, па побара утре да биде така и во Скопје.
 
„Да бидеме јасни, политиката на страна, ние сме спортски работници и не интересира само тоа. Мора да најдеме начин да победиме на теренот. Јас по дуелот во Бугарија се заблагодарив на домаќинот за дочекот, а од наша страна ќе биде вратено тоа тука. Нè интересира само спортскиот аспект. Цврсто сум убеден во мојот личен став и на федерацијата дека гледаме само на спортот.Во Бугарија немаше свирежи на нашата химна. И јас ја повикувам публиката да биде фер и коректна“, изјави Милевски.

Легенда под Главна слика

Фото: ФФМ

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе