Серија А

Милан вака не играл 67 години, Ибра продолжува да руши рекорди (ВИДЕО)

Милан ќе преноќи на врвот на табелата откако вечерва со 2-4 славеше на гостувањето кај Болоња, Златан Ибрахимовиќ стана само четвртиот фудбалер кој постигнал гол во Серија А со 40 или повеќе години.

Милан продолжува да реди победи, избраниците на Пиоли вечерва славеа на гостувањето кај Болоња со 2-4 за осми триумф од девет кола. Росонерите само по втор пат во својата историја имаат ваков скор, претходно имале осум победи од девет натпревари во сезоната 1954/55.

„Росонерите“ одлично го започнаа натпреварот, поведоа со голот на Леао во 16. минута, а работата дополнително им се олесни откако Сумаоро доби црвен и Болоња остана со играч помалку.

Калабрија во 35. минута погоди за 0-2 и најави лесна победа. Сепак, домаќините се вратија на стартот од второто полувреме, Ибрахимовиќ си постигна автогол. за потоа Бароу во 52. минута да реализира за 2-2.

Но следеше нов пех за Болоња, Соријано во 58. минута беше исклучен, па брочаната предност дојде до израз во финишот од мечот кога Бенасер донесе 2-3 а Златан Ибрахимовиќ стави точка во 90. минута за конечни 2-4.

Со овој погодок, Златан Ибрахимовиќ стана само четвриот фудбалер кој постигнал гол во Серија А со 40 или повеќе години.

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе