Серија А

Милан се радува во Рим, прв пораз на Рома на Олимпико оваа сезона (ВИДЕО)

Римската волчица падна на Олимпико за првпат оваа сезона, Милан е тимот кој се радуваше на триумф во Рим откако победи со 2-1. 

По два последователни порази во Серија А, Милан се израдува на победа и тоа во дерби натпреварот против Рома.
 
Милан дојде во водство во финишот од првото полувреме со гол од пенал на Кеси.
 
По пет минути игра во вториот дел Верету изедначи на 1-1, но само осум минути подоцна Анте Ребиќ го враќа водството на Милан, а 2-1 беше и конечниот резултат.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе