Откако го сруши рекордот на Пеле

Меси: Кога почнував да играм фудбал, не ни помислував дека ќе рушам големи рекорди

Лео Меси со пост на социјалните мрежи го прослави големиот рекорд, тој синоќа стана најдобар стрелец во историјата на еден клуб.

Меси погоди во победата на Барса над Ваљадолид од 3-0. Тоа за него беше вкупно 644 гол во дресот на каталонскиот клуб, со што го сруши рекордот на Пеле во најмногу погодоци за еден ист клуб, Бразилецот имаше 643 за Сантос.

„Кога почнував да играм фудбал, никогаш не помислував дека ќе рушам рекорди. А уште помалку овој кој го остварив сега, тој на Пеле. Можам само да им се заблагодарам на сите кои ми помагаа во изминатите години, моите соиграчи, мојата фамилија, моите пријатели и сите кои ме поддржуваат секој ден“, напиша Меси на социјалните мрежи.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Leo Messi (@leomessi)

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе