Можела да се предвиди смртта на Аргентинецот

Марадона му се исповедал на пријател: Уморен сум, ќе им се придружам на мајка ми и татко ми

Стефано Чечи, близок пријател и соработник на Диего Марадона вели дека смртта на Аргентинецот можела да се предвиди, тој бил уморен и немал желба за живот.

Пред речиси две недели, светот беше потресен од веста за смртта на Диего Армандо Марадона. Обвинителството води истрага дали можел да спречи немилиот настан и дали има небрежност од страна на докторите.

Стефано Чечи, кој беше негов близок пријател и соработник, во разговор со Ла Република вели дека смртта на Аргентинецот можела да се предвиди.

„Не бев во негова близина кога почина, ковид-19 ме спречи, Аргентина е затворена за странци. Последен пат се слушнавме една недела пред да прави операција, разговаравме на Фејстајм. Милсам дека Диего на крајот крена раце. Подолго време беше уморен од животот, беше во депресија. Карантирите и сите ристрикции поради пандемијата му зададоа финален удар. Можеби имало грешки при третманот и небрежност, но пред една година ми рече, „Танито, уморен сум, ќе им се придружам на мајка ми и татко ми, ми остана уште малку““ - вели Чечи.

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе