Карабао Куп

Манчестер Сити и Пеп Гвардиола се специјалисти за Карабао Купот, голем триумф и над Арсенал (ВИДЕО)

Манчестер Сити изминатите три години го освојуваше Карабао Купот, а на вистинскиот пат кон трофејот оди и сега, вечерва го совлада Арсенал на Емирати со 4-1. 

Пеп Гвардиола и Манчестер Сити последен пат во Карабао Купот загубиле во октомври 2016 година, отогаш имаат 18 победи и три трофеи во ова натпреварување.
 
Дека нема да му биде лесно на Арсенал се виде уште во третата минута кога Габриел Жесус погоди за водство на Сити од 1-0.
 
Арсенал успеа да се врати, во 31. минута Александре Лаказет го изедначи резултатот на 1-1.
 
Но, по девет минути игра во вториот дел, Махрез од слободен удар го врати водството на Арсенал, катастрофална реакција на голманот Рунарсон.
 
Пет минути подоцна Фоден зголеми на 3-1, а во 73. минута Лапорте ги постави конечните 4-1.
 
Покрај Манчестер Сити во полуфиналето место обезбеди и Брентфорд кој со 1-0 го победи Њукасл. 
 
Утре се играат другите два полуфинални меча, Стоук - Тотнем и Евертон Манчестер јунајтед.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе