Квалификации за СП 2023

Македонските фудбалерки со пораз од 10-0 ги завршија квалификациите за СП

Женската фудбалска репрезентација на Македонија загуби со 10-0 на гостувањето кај Австрија во последниот квалификациски меч за Светското првенство 2023. 

Австрија беше голем фаворит во мечот и јасно беше дека тие ќе дојдат до победата, но за жал поразот на Македонија беше многу убедлив. Тој ги достигна оние 0-10 кои македонските фудбалерки ги претрпеа од Англија, во Скопје, во април и беа само еден гол пократки од негативниот рекорд за нас во овој циклус - 0-11 против Северна Ирска.
 
По првото полувреме беше 4-0 за Австријките, а конечниот резултат го поставија во 78. минута. Никол Била се истакна меѓу нив со хет-трик. Со овој пораз, Македонија го завшува циклусот на петто место, во групата со шест екипи, со шест бода, благодарение на двете победи над Летонија. Сите останати натпревари ги загубивме и нашата гол-разлика на крај изнесува 10-62.
 
Новиот европски првак, Англија, како првопласирана, со максимални 10 победи, се пласира директно на Мундијалот во Австралија и Нов Зеланд, а Австријките како втори одат во дополнителен плеј-оф.
 

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе