Серија А

Мајсторски гол на Елмас, Наполи ја наполни мрежата на Џенова (ВИДЕО)

Наполи со фантастични 6-0 ја победи Џенова, а еден од погодоците беше дело и на нашиот Елиф Елмас, Милан со 2-0 победи на гостувањето кај Кротоне. 

Елиф Елмас го доби македонското дерби против Горан Пандев, тој го постигна и својот втор гол во Серија А.
 
Двајцата наши репрезентативци мечот го почнаа од клупата за резерви, но Елмас влезе уште во 22. минута наместо повредениот Лоренцо Инсиње. Пандев во игра влезе во 55. минута.
 
 
Наполи поведе уште во десетата минута со гол на Лозано, а вистинското гол шоу следуваше во второто полувреме во кое постигнаа дури пет погодоци.
 
Зиелински зголеми на 2-0, Мертенс погоди за 3-0, Лозано го постигна својот втор гол за 4-0, Елмас со мајсторски погодок зголеми на 5-0, а Политано ги постави конечните 6-0.

Милан продолжува да победува и без Ибрахимовиќ кој е во изолација бидејќи е позитивен на ковид-19. Росонерите со 2-0 славеа кај Кротоне.
 
Во судиското продолжение од првиот дел Кеси од пенал погоди за 1-0, а по пет минути игра во вториот дел новото засилување Диаз ги постави конечните 2-0 за Милан.

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе