НБА

Маестрална партија на Батлер, со трипл-дабл го предводеше Мајами до прва победа над Лејкерс во финалето (ВИДЕО)

Мајами намали на 2-1 во финалната серија против Лос Анџелес Лејкерс откако третиот меч го доби со 115-104, Џими Батлер беше ѕвезда на вечерта. 

И покрај тоа што играше без Бем Адебајо и Горан Драгиќ, Мајами успеа да го победи Лејкерс, пред се благодарение на одличното издание на Џими Батлер.
 
Натпреварот беше изедначен во најголемиот тек, Мајами водеше, но Лејкерс се враќаше. Езерџиите дојдоа и до предност во последниот период, но Мајами имаше одличен финиш и дојде до победа од 115:104.
 
Џими Батлер постигна 40 поени, имаше 11 скокови и 13 асистенции, беше убедливо најдобар на теренот, Олиник и Хироу постигнаа по 17 поени.
 
Во составот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс постигна 25 поени, Ентони Дејвис имаше само 15 поени.
 

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе