Најголемиот дел од неговите соиграчи зборуваат само еден или два јазици

Лукаку не го бива само за давање голови, зборува и осум јазици! (ФОТО)

Напаѓачот на Челси, Ромелу Лукаку не е добар само пред противничкиот гол, важи и за полиглот и зборува осум јазици.

Ромелу Лукаку минатото лето го напушти Интер по две одлични сезони и се врати во Челси во трансфер вреден околу 115 милиони евра. Талентот за фудбал е очигледен, но тој не е единствен, Ромелу Лукаку освен што е расен стрелец, важи и за полиглот.

Како дел од процедурата за мечевите во Лигата на шампиони, УЕФА испраќа допис до медиумите и ги известува на кој јазик фудбалерите можат да одговараат на прашања и да даваат интервјуа. И додека најголемиот дел од фудбалерите говорат еден или два, во графата на Ромелу Лукаку нема место бидејќи напаѓачот зборува дури осум јазици.

Репрезентативецот на Белгија зборува француски, германски, англиски, шпански, португалски, холандски, фламански и италијански.

Ромелу Лукаку зборува и на лингала (дијалект кој го користи дел од населението на Конго и некои африкански земји) но за него нема место во дописот на УЕФА.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе