СП 2022

Ливаковиќ испиша историја во Катар (ВИДЕО)

Хрватскиот голман, Доминик Ливаковиќ беше херојот на својата репрезентација во осминафиналето откако одбрани три удари од белата точка во пенал серијата. 

Ливаковиќ ги одбрани ударите на Минамино, Митома и Јошида и испиша историја.
 
 
Тој стана првиот голман кој ги одбранил првите два шута на противникот во еден пенал рулет на Мундијалите и стана само трет голман кој одбранил три пенали на еден меч од Светско првенство.
Ливаковиќ сосема очекувано беше прогласен за играч на натпреварот.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе