Евробаскет 2022

Литванија испушти 11 поени предност, Шпанија оди во четвртфинале

Шпанија е четвртиот четвртфиналист откако во натпревар со продолжение ја совлада Литванија со 102-94, мечот во регуларниот тек заврши 83-83. 

Литванија имаше водство во поголем дел од натпреварот, а во средина на третиот период имаше предност и од највисоки 11 поени разлика, 58-47.
 
Но, нивната позитива почна да се топи, Шпанија во финишот од мечот го сврте резултатот и дојде до водство од 83-81, но Литванија со кош во последните моменти успеа да го однесе мечот во продолжение.
 
Во продолжението Шпанија многу подобро се снајде и на крајот славеше дури и убедлива победа од 102-94.
 
Најдобар во составот на Шпанија беше Браун со 28 поени, Вили Ернангомез постигна 21. Кај Литванија, Кузминскас постигна 18, Браздеикис 17.
 
Шпанија во четвртфиналето ќе игра со победникот од дуелот меѓу Финска и Хрватска.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе