СП 2022

Левандовски се радува на гол првенец на Светските првенства, Полска на победа против Саудиска Арабија (ВИДЕО)

Роберт Левандовски се радува на својот првенец на Светските првенства, напаѓачот на Барселона стрелаше против Саудиска Арабија и помогна Полска да триумфира со 2-0.

Саудиска Арабија прикажа уште една одлична партија, го имаше поседот на топката, упати двојно повеќе удари од противникот, но Полска се радуваше на победа и три бода.

Резултатот беше отворен во 39. минута, Левандовски му асистираше на Зелински за водство од 1-0.

Саудиска Арабија можеше веднаш да изедначи, со ВАР беше досуден пенал, но Шчесни го одбрани ударот на Ал Давсари, а одлично реагираше и по одбиената топка, и со нова интервенција не дозволи неговата мрежа да биде затресена. 

Шчесни потоа имаше уште една одлична одбрана на стартот од вториот дел и не дозволи изедначување.

На спротивната страна, Милик ја затресе пречката а Левандовски ја погоди стативата. Полска сепак успеа да ги осигура трите бода во 82. минута, кога Левандовски му одзеде топка на Малки на 16 метри и рутински реализираше за својот првенец на Светските првенства и 2-0.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе