Премиерлига

Лестер ја прекина победничката серија на Манчестер јунајтед на гостински терен (ВИДЕО)

Заврши победничката серија на гостински терен на Манчестер јунајтед во Премиерлигата, по десет последователни победи на туѓо тло, одиграа реми 2-2 кај Лестер. 

Одличен старт на Боксинг деј, Лестер и Манчестер јунајтед одиграа возбудливо реми со четири погодоци. Гостите двапати водеа но не успеаа да ги освојат трите бода и да го израмнат рекордот на Челси во најмногу последователни гостински победи кој изнесува 11.
 
Натпреварот одлично почна за Јунајтед, по убава асистенција од Фернандеш, Рашфорд во 23. минута постигна гол за водсдтво од 1-0.
 
Но предноста не траеше долго, осум минути подоцна Барнс со силен удар од далечина го изедначи резултатот на 1-1.
 
Во 79. минута Кавани го проигра Бруно Фернандеш кој сега ја имаше улогата на стрелец за ново водство на Манчестер јунајтед.
 
Но и второто израмнување беше брзо, Варди на пет минути до крајот погоди за конечни 2-2.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе