Просечна плата на „Паркот на принцовите“ е огромна

Л’Екип ги откри примањата на фудбалерите во Лига 1, ПСЖ дава плати од кои боли глава

Весникот Л'Екип своето денешно издание го посвети на платите во првенството на Франција, ПСЖ доминира на листата а најплатен е Нејмар, кој има месечни примања од нешто над 4 милиони евра бруто.

И покрај тоа што фудбалот беше погоден од ковид криза и приходите се намалија, платите на фудбалерите продолжуваат да растат. Весникот Л’Екип традиционално ги објавува платите во Лига 1 и откри какви се примањата во најсилното првенство на Франција.

Сосема очекувано, ПСЖ доминира на листата, просечна бруто месечна плата на „Паркот на принцовите“ е 999.000 евра и 14 од првите 15 имиња на листата се од редовите на „светците“.

Можеби изненадува тоа што на врвот е Нејмар, кој има месични примања од нешто над 4 милиони евра бруто. Потоа следува Лео Меси со 3.375.000 милиони а Килијан Мбапе е на третото место со 2.200.000 милиони евра.

Весникот појаснува дека Лео Меси има огромен бонус за лојаност од 15 милиони евра бруто, па затоа е само втор, а Килијан Мбапе одбива да стави потпис на нов договор и затоа е зад двајцата колеги од нападот, во спротивно ќе бил на врвот.

10-те најплатени фудбалери во Лига 1:

Нејмар: €4.083.000
Лео Меси: €3.375.000
Килијан Мбапе: €2.2200.000
Маркињос: €1.200.000
Марко Верати: €1.200.000
Ашраф Хакими: €1.083.000
Кејлор Навас: €1.000.000
Анхел Ди Мариа: €950.000
Џини Вајналдум: €916.000
Џиџо Донарума: €916.000

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе