НБА

Лејкерс со убедлив триумф почна против Денвер, брилијантна партија на Дејвис (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс без проблеми ја доби првата битка против Денвер од финалната серија на западот, победија со 126:114, Ентони Дејвис беше играчот на натпреварот. 

ЛА Лејкерс одигра доминантна партија против Денвер. По неизвесната прва четвртина, езерџиите како да уфрлија во поголема брзина и почнаа да се одлепуваат.
 
На почетокот од последната четвртина Лејкерс водеа и со 27 поени разлика, до крајот на мечот Денвер успеа само да ја ублажи разликата за поразот да не изгледа толку страшно.
 
Ентони Дејвис беше брилијантен, постигна 37 поени, имаше и десет скокови, Леброн Џејс имаше 15 поени и 12 асистенции. Во составот на Денвер, Јокиќ и Мареј постигнаа по 21 поен.
 

Државата Бугарија ги исцрта своите позиции, а државата Македонија не. Сега сме во финалната фаза – за овие прашања да зборуваат партиските водачи – Заев, Мицкоски, а поретко нивните статисти – пратениците и претседателот на Републиката.

повеќе

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе