НБА

Лејкерс со пораз почна и против Хјустон, Мајами е на чекор до конференциско финале (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс убедливо го загуби првиот полуфинален меч во западната конференција откако беше поразен со 112:97 од Хјустон, Мајами со 115:100 го совлада Бостон и поведе со 3-0. 

Лејкерс и во четвртфиналето тргнаа со пораз, тогаш од Портланд, а сега истото им се случи и од Хјустон.
 
Лејкерс имаа водство само на стартот од мечот, половина од првата четвртина, потоа Хјустон дојде до предност која не ја испушти до самиот крај.
 
Харден со 36 поени беше играчот на мечот, Вестбрук постигна 24 поени. Кај Лејкерс Дејвис со 25 поени и 14 скока беше најдобар, Леброн постигна 20 поени.
 
 
Мајами е на прагот да направи сериозно изненадување и да го елиминира Милвоки. Хит синоќа дојдоа и до третиот триумф во полуфиналната серија, славеа со 115:100.
 
Победата беше извојувана благодарение на неверојатната последна четвртина која Мајами ја доби со 40:13.
 
Батлер имаше уште една извонредна партија постигнува 30 поени, одличен беше Адебајо со 20 поени и 16 скокови, Драгиќ мечот го заврши со 15. Во тимот на Бакс, Лопез имаше 22 поени, Адетокумбо имаше 21 поен и 16 скокови.
 
 
Резултати:
 
Мајами - Милвоки 115:100 (3-0)
ЛА Лејкерс - Хјусон 97:112 (0-1)

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе