Прв одолжен натпревар во Премиерлигата оваа сезона

Ковид-19 го десеткуваше Њукасл, нема да играат против Астон Вила во петок

Премиерлигата го одложи натпреварот помеѓу Астон Вила и Њукасл откако гостите регистрирала голем број на позитивни случаи на ковид-19 во своите редови.

Коронавирусот придонесе за прв пат оваа сезона да биде одложен натпревар во Премиерлигата, вечерва беше потврдено дека Астон Вила нема да го пречека Њукасл во петок.

Гостите регистрирале голем број на позитивни случаи на ковид-19 во своите редови, некои извори велат дека бројката е двоцифрена, БиБиСи пишува дека станува збор за најмалку пет играчи и двајца членови на персоналот.

Па од таборот на Њукасл побарале одложување на натпреварот а Премиерлигата им одговорила позитивно.

Астон Вила не се противи и порача: „Им посакуваме брзо опоравување на оние кои се заразени со вирусот“.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе