Лига на шампиони

Ковачиќ и Хаверц му донесоа победа на Челси над Салцбург и пласман во нокаут фазата од ЛШ (ВИДЕО)

Челси со 2-1 славеше на гостувањето кај Салцбург, Севиља со убедливи 3-0 го победи Копенхаген во првите два денешни меча од Лигата на шампионите.

Челси на коло пред крајот го завери пласманот во осминафиналето од Лигата на шампионите откако на Салцбург му го нанесе првиот пораз во елитното натпреварување оваа сезона.
 
Сините поведоа со гол на Ковачиќ во 23. минута, а во првиот дел имаа уште неколку одлични шанси кои не ги реализираа.
 
По четири минути игра во вториот дел Салцбург со гол на Адаму го изедначи резултатот на 1-1 и во тој период беше подобар тим.
 
Но, Челси се врати. Тимот на Грем Потер со прекрасен гол на Хаверц во 64. минута дојде до водство од 2-1 што беше и конечен резултат.
 
 
Севиља со убедливи 3-0 го совлада Копенхаген, сите три погодоци беа постигнати во второто полувреме.
 
Ен Несири погоди во 61. минута за 1-0, во 88. минута Иско зголеми на 2-0, а во втората минута од судиското продолжение Монтеил даде гол и го постави конечниот резултат.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе