Аргентинецот е најплатениот тренер во светот на фудбалот

Клаузулата во договорот која го загрижува Симеоне

Медиумите од Шпанија пренесуваат дека во новиот договор на Диего Симеоне со Атлетико Мадрид има клаузула според која минимална цел е обезбедување настап во Лигата на шампиони.

Диего Симеоне е најплатениот тренер во светот на фудбалот со годишни примања од преку 20 милиони евра.

Но како што пренесува Кадена Копе, во договорот на Аргентнецот со Атлетико Мадрид има клаузула која го загрижува стратегот.

Имено, како минимална цел е поставено обезбедување настап во Лигата на шампионите, па доколку Атлетико не финишира во топ четири, двете страни ќе треба да седнат на маса и да ги ревидираат условите од договорот, односно да се намали платата на Диего Симеоне.

Во моментов, „колчонероси“ се на позицијата број 4 и имаат три бода повеќе од Бетис на четири кола до крајот на сезоната.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе