СП 2022

Касемиро го однесе Бразил во осминафиналето (ВИДЕО)

Бразил со гол на Касемиро во финишот од натпреварот ја победи Швајцарија и се пласираше во осминафиналето на Светското првенство на коло пред крајот. 

Во најголемиот дел од мечот Швајцарија одлично се држеше против Бразил кој на моменти изгледаше безидејно, но на крајот дојдоа до трите планирани бода.
 
Првпат мрежата се затресе во 64. минута кога Винисиус Жуниор даде гол, но погодокот беше поништен поради офсајд.
 
Регуларниот гол го даде Касемиро во 83. минута по една одлична акција на бразилците. Тоа беше погодок за 1-0 што беше и конечен резултат.
 
 
Бразил со овој триумф го завери пласманот во осминафиналето, а на овој резултат се израдува и Србија која со победа над Швајцарија во последното коло ќе може да стигне до второто место.
 
По две кола прв е Бразил со шест бода, втора е Швајцарија со три, а Србија и Камерун имаат по еден бод.
 
Во последното коло Србија игра против Швајцарија, а Бразил против Камерун.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе