Мадрид

Ивановски преку Италијанецот Бондиоли во четвртфиналето во Мадрид

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски со убедлива победа во два сета го совлада италијанскиот противник Федерико Бондиоли и се пласира во четвртфиналето на турнирот во Мадрид. 

Ивановски се наоѓа во одлична форма, активно учествува на турнирите низ Европа и реди победи. Негова последна жртва беше Бондиоли.
 
Македонскиоте тенисер победи со 6-3 и 6-4 и се пласира во следното коло.
 
Ивановски во четвртфиналето ќе игра против Алан Фернандо Рубио Фиерос кој направи изненадување елиминирајќи го првиот носител на турнирот, Адриа Сориено.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе