Серија А

Интер има само една комбинација да стане шампион, сè друго му одговара на Милан

Интер не дозволи Милан вечерва да се радува на шампионската титула, па кој од миланските ривали ќе го крене Скудетото, ќе дознаеме во последното коло.

Големите градски ривали, Милан и Интер до последното коло водат битка за Скудетото, росонерите се во подобра позиција, тие се први со 83 бода, нероазурите имаат 81.

Во последното коло Милан му гостува на Сасуоло, а Интер ја пречекува Сампдорија.

Интер за да го освои Скудетото мора да ја победи Сампдорија, а Милан да загуби од Сасуоло, секое друго сценарио им ја носи титулата на миланезите.

Нив им е доволен и еден бод од гостувањето кај Сасуоло бидејќи и со ист број на бодови со Интер би биле први поради подобриот меѓусебен дуел.

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе