Легендарниот голман се пензионираше

Икер Касиљас стави крај на кариерата

Легендарниот шпански голман, Икер Касиљас на 39-годишна возраст се пензионираше од фудбалот. 

Касиљас кој за Реал Мадрид одигра 725 натпревари во 16 сезони и три пати ја освои Лигата на шампионите, а пет пати триумфираше во Ла Лига, објави крај на кариерата.
 
Тој исто така со шпанската репрезентација го освои Светското првенство, а два пати беше и Европски првак.
 
Од 2015 беше член на Порто, но не играше откако доби срцев удар во април 2019 иако до денес се водеше како активен член на португалскиот клуб.
 
„Важен е патот по кој патувате и луѓето кои ве придржуваат, не дестинацијата до која ве носи, бидејќи тоа со работа и напор доаѓа само и мислам дека без двоумење можам да кажам дека тоа беше патот ме одведе до дестинацијата од соништата“, напиша Касиљас на својот твитер профил на кој го објави и писмото со кое стави крај на кариерата.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе