На Швеѓанецот не му се верувало

Ибра: Во Милан прашав колку фудбалери играле Лига на шампиони, мислев дека се шегуваат кога рака кренаа два-тројца

Златан Ибрахимовиќ вели дека настап во Лигата на шампиони е нешто посебно и открива дека останал зачуден кога разбрал дека само два-тројца фудбалери на Милан имале настап во најелитното европско натпреварување.

По седум години пауза, Милан се врати во Лигата на шампионите и во средата му гостуваше на Ливерпул на Енфилд во возбудлив натпревар со два пресврти и резултат 3-2.

„Ова за многу играчи беше прв настап во Лигата на шампиони, сега ќе разберат какво е ова натпреварување и што треба да се прави. Сега сите знаат како е да се игра против најдобрите во Европа и светот, какво е темпото на игра, каков е квалитетот“ – вели Златан Ибрахимовиќ.

„Среќен сум за моите соиграчи. Паметам кога кон крајот на минатата сезона прашав колку фудбалери играле Лига на шампиони. Само два-тројца кренаа рака. Мислев дека се шегуваат, но беше вистина“.

„Доколку не сте играле Лига на шампиони, не знаете што пропуштата во кариерата. Дури и само да ја шутнете топката од Лигата на шампиони, ви дава поинаква енергија, повеќе адреналин“.

„Лига на шампиони на Сан Сиро со полни трибини, е тоа ќе биде вистински адреналин“.

 

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе