На Швеѓанецот не му се верувало

Ибра: Во Милан прашав колку фудбалери играле Лига на шампиони, мислев дека се шегуваат кога рака кренаа два-тројца

Златан Ибрахимовиќ вели дека настап во Лигата на шампиони е нешто посебно и открива дека останал зачуден кога разбрал дека само два-тројца фудбалери на Милан имале настап во најелитното европско натпреварување.

По седум години пауза, Милан се врати во Лигата на шампионите и во средата му гостуваше на Ливерпул на Енфилд во возбудлив натпревар со два пресврти и резултат 3-2.

„Ова за многу играчи беше прв настап во Лигата на шампиони, сега ќе разберат какво е ова натпреварување и што треба да се прави. Сега сите знаат како е да се игра против најдобрите во Европа и светот, какво е темпото на игра, каков е квалитетот“ – вели Златан Ибрахимовиќ.

„Среќен сум за моите соиграчи. Паметам кога кон крајот на минатата сезона прашав колку фудбалери играле Лига на шампиони. Само два-тројца кренаа рака. Мислев дека се шегуваат, но беше вистина“.

„Доколку не сте играле Лига на шампиони, не знаете што пропуштата во кариерата. Дури и само да ја шутнете топката од Лигата на шампиони, ви дава поинаква енергија, повеќе адреналин“.

„Лига на шампиони на Сан Сиро со полни трибини, е тоа ќе биде вистински адреналин“.

 

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе