Премиерлига

Хет-трик на Стерлинг, Сити му даде пет гола и на Брајтон (ВИДЕО)

Манчестер Сити со убедливи 0-5 славеше на гостувањето кај Брајтон, Рахим Стерлинг забележа хе-трик со огоромна доза на среќа, последниот погодок на Англичанецот е еден од најкомичните.

„Граѓаните“ на втор натпревар во низа броеја до пет. Откако пред неколку дена настрада Њукасл, вечерва избраниците на Пеп Гвардиола славеа со 0-5 на гостувањето кај Брајтон.

Резултатот го отвори Рахим Стерлинг, напаѓачот во 21. минута погоди од работ на шеснаесетникот за 0-1. Пред крајот на првиот дел, Жесус рутински реализираше за 0-2.

На стартот од вториот дел, Манчестер Сити поведе со 0-3. Дефанзивците на Брајтон го оставија сам Стерлинг на пет метри, па Англичанецот лесно со глава ја затресе мрежата.

Во 56. минута, Бернардо Силва се запиша во листата на стрелци за 0-4, а конечниот резултат беше поставен на десетина минути пред крајот.

Стерлинг изгуби еден воздушен дуел, падна на тревата, топката го удри во глава и го изненади домашниот голман, му мина низ нозе и преку гол линијата за 0-5.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе