Премиерлига

Хет-трик на Халанд, Сити му даде шест гола на Нотингем, пет од пет за Арсенал (ВИДЕО)

Манчестер Сити со убедливи 6-0 го победи тимот на Нотингем форест, а Ерлинг Халанд имаше свое шоу постигнувајќи ги првите три погодоци на натпреварот, Арсенал со 2-1 ја совлада Астон Вила и го продолжи перфектниот учинок. 

Халанд експресно се вклопи во составот на Манчестер Сити и станува голем проблем за противниците. Неговата сила вечерва ја почувствува Нотингем форест.
 
Халанд го отвори резултатот во 12. минута, а потоа погоди и во 23. и 38. минута за водство на Манчестер Сити со 3-0 по првото полувреме.
 
Во вториот дел два гола даде Алварез, еднаш погоди Кансело за конечна победа од 6-0.
 
Арсенал има пет од пет, овојпат топчиите ја совладаа Астон Вила со 2-1.
 
Резултатот го отвори Габриел Жесус во 30. минута, една одбиена топка дојде до напаѓачот на Арсенал кој погоди за 1-0.
 
Во 74. минута, само една минута откако влезе во игра, Даглас Луиз постигна гол директно од корнер за израмнување на 1-1.
 
Но само три минути подоцна Мартинели даде гол за ново водство на Арсенал кое овојпат значеше и победа од 2-1.
 
На мечот меѓу Борнмут и Вулвс немаше голови.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе