Мечот траеше само девет минути

Хаос на мечот меѓу Химназија и Бока, истрели, солзавец, војна меѓу полицијата и навивачи (ВИДЕО)

Натпреварот во Аргентина меѓу Химназија и Бока јуниорс траеше само девет минути кога судијата одлучи да го прекине и да ги испрати фудбалерите во соблекувалната од каде не се вратија.

Причината поради која беше прекинат мечот е солзавецот пуштен од полицијата пред стадионот кој се прелеа и на теренот, фудбалерите не беа во состојба да играат.

Пред стадионот се случуваа големи нереди, имаше вистинска војна меѓу полицијата и навивачи, во која има и повредени и жртви.

Полицијата употребила прекумерна сила, покрај тоа што користела солзавец, пукала со гумени куршуми. За тоа личен сведок е камерман на најпознатата аргентинска спортска телевизија „Тук Спортс“.

Камерманот бил погоден со три гумени куршуми и тврди дека полицијата намерно пукала во него.

Аргентинските медиуми известуваат дека едно дете го загубило видот од солзавецот, а маж од 57 години починал за време на хаосот.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе