Лига на шампиони

Гвардиола: Не знам како да ги запреме Меси, Нејмар и Мбапе

Пеп Гвардиола вели дека во нападот на ПСЖ има премногу квалитет и не знае како ќе ги запре на утрешниот меч од Лигиата на шампионите. 

Утре ПСЖ го пречекува Манчестер Сити во натпревар од Лигата на шампионите, дуел кој со нетрпение се чека со оглед на квалитетот на двата тима.
 
Овие две екипи се соочија и минатата сезона, тогаш Манчестер Сити го елиминираше ПСЖ.
 
„Со оваа количина на квалитет не знам како да ги запрам, премногу се добри. Оваа количина на талент ви ги отежнува работите“, вели Пеп Гвардиола пред утрешниот меч.
 
„Тие беа фантастичен тим минатата сезона. Тоа беше тесен двобој. А сега го имаат и Меси“.
 
Меси се жалеше на повреда на коленото, но последните информации велат дека тој е добар, тренира со тимот на ПСЖ, па ќе биде во составот за утрешниот натпревар.

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе