Квалификации за СП 2022

Големи три бода за Перу од Колумбија (ВИДЕО)

Перу со 1-0 победи на гостувањето кај Колумбија и направи крупен чекор кон пласман на Светското првенство. 

Во Јужна Америка се води голема битка за позициите кои водат на Светското првенство, засега пласман обезбедија само Бразил и Аргентина.
 
Перу синоќа со гол на Флорес на пет минути пред крајот на мечот дојде до победа на гостувањето кај Колумбија со која излезе на табелата пред оваа репрезентација.
 
На три кола до крајот, Перу е на четвртото место, последно кое води директно на Мундијалот, петти е Уругвај кој ќе игра бараж ако остане на оваа позиција.
 
 
Синоќа се одигра и мечот меѓу Венецуела и Боловија кој го добија домаќините со 4-1.
 
Рондон беше херој на домаќините постигнувајќи хет-трик.
 

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе