Инцидент пред дербито во Лондон

Германци маскирани како Англичани тепале англиски фанови во паб

Четворица германски фанови се уапсени по голем инцидент кој се случил во близина на Вембли на два часа пред почетокот на мечот меѓу Англија и Германија. 

Англиската полиција информира дека најмалку тројца луѓе се сериозно повредени, неколку се здобиле со удари по главата и лицето, а засега се уаспени четворица.
 
Според полицијата, група од 100 германски навивачи носеле капи и шалови со англиски обележја со цел да не бидат забележани дека се Германци.
 
Наеднаш групата влегла во паб во близина на Вембли и започнала тепачка со англиските навивачи.
 
Тројца заработиле сериозни повреди, но ниту еден не е во животна опасност.
 
Натпреварот меѓу Англија и Германија заврши нерешено 3-3.

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе