Премиерлига

Фулам го доби големиот меч против Брентфорд и експресно се врати во Премиерлигата (ВИДЕО)

Фулам е последниот патник во Премиерлигата, тие со 2-0 го победија Брентфорд во финалето од Чемпионшип плејофот, меч кој траеше 120 минути. 

По Лидс и Вест Бромвич, Фулам е третиот тим кој избори влез во Премиерлигата за следната сезона.

Вечерва на Вембли тие со 2-1 го добија финалето од Чемпионшип плејофот против Брентфорд.

Во регуларните 90 минути немаше голови, мрежата конечно беше затресена во 105. минута кога Брајан од слободен удар многу интелигентно погоди за водство на Фулам од 1-0.

Сите дилеми на мечот ги реши токму Брајан со својот втор гол, овој пат по едно одлично еден-два проигрување со Александар Митровиќ.

Брентфорд до крајот успеа само да намали во судиското продолжение на 2-1 преку Далсгард.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе