ФИФА

ФИФА ги објави номинациите за најдобар фудбалер

11 фудбалери ќе се борат за наградата најдобар фудбалер на ФИФА, а кандидат за најдобар тренер е и стратегот на Лидс, Марсело Биелса кој му е тренер на нашиот Езгјан Алиоски.

ФИФА објави листа од 11 фудбалери кои ќе се борат за наградата најдобар фудбалер, свечената церемонија ќе се одржи на 17 декември.
 
Во трка за наградата за најдобар фудбалер се:
 
Тијаго Алкантара (Баерн Минхен/Ливерпул)
Кристијано Роналдо (Јувентус)
Кевин Де Брујне (Манчестер Сити)
Роберт Левандовски (Баерн Минхен)
Садио Мане (Ливерпул)
Килијан Мбапе (ПСЖ)
Лионел Меси (Барселона)
Нејмар (ПСЖ)
Серхио Рамос (Реал Мадрид)
Мохамед Салах (Ливерпул)
Вирџил ван Дајк (Ливерпул)
 
ФИФА ги објави номинациите за најдобар тренер, пет стратези ќе конкурираат, а меѓу нив е и Марсело Биелса.
 
Марсело Биелса (Лидс)
Ханс Дитер Флик (Баерн Минхен)
Јирген Клоп (Ливерпул)
Хулен Лопетеги (Севиља)
Зинедин Зидан (Реал Мадрид)
 
На церемонијата ќе биде доделена и награда за најдобар голман, а во конкуренција се:
 
Алисон Бекер (Ливерпул)
Тибо Куртоа (Реал Мадрид)
Кејлор Навас (ПСЖ)
Мануел Нојер (Баерн Минхен)
Јан Облак (Атлетико Мадрид)
Марк Андре тер Штеген (Барселона)
 
 
 
 

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе