Манчестер Сити

Фановите на Сити му се налутија на Пеп: Треба да си ја гледа тренерската работа, не да им дава материјал на другите да нè исмеваат

Навивачите на Манчестер Сити му порачаа на Пеп Гвардиола да се држи до тренерската работа, откако тој јавно ги повика фановите да дојдат во поголем број за следниот натпревар на тимот.

На мечот против Лајпциг, имаше 38.000 навивачи од можни 55.000 колку што е капацитетот на Етихад. По мечот Пеп Гвардиола побара од фановите за дуелот со Саутемптон да дојдат во поголем број.

Оваа негова изјава дојде како порачана за навивачите на другите клубови кои почнаа да го исмеваат Манчестер Сити дека не можат да го наполнат стадионот. 

„Ме изненади тоа што го кажа Пеп. Тој не ги разбира тешкотиите кои можеби некои луѓе ги имаат за да дојдат на натпревар во среда од 21 часот, можеби имаат деца кои не можат да ги остават, можеби не можат да си дозволат, или имаат некои ограничености поради ковид. Не ми е јасно зошто го прокоментира тоа“, вели Кевин Паркер, генералниот секретар на официјалниот фан клуб на Манчестер Сити.

„Тој е апсолутно најдобриот тренер во светот, на најубав можен начин, но мислам дека треба да се држи до тренерските работи“.

„Луѓето наместо да зборуваат за фантастичниот натпревар кој го одигравме, тие зборуваат за коментарите на Пеп. Да се доведе во прашање поддршката кон клубот, што тој со неговата изјава го направи, е разочарувачки за нас“.

„Им дава материјал на  фановите на другите тимови да велат дека Сити не може да го наполни стадионот. Етихад го именуваат во „Емтихад“. Се исмеваат со нас. Иако тоа не е точно, посетеноста генерално е одлична“.

Радован Павловски (1935, Ниш, Србија) е водечко име на третатта генерација македонски писатели, која во нашата литература се појави во шеесеттите години на минатото столетие и внесе нов творечки дух со препознатлив национален белег.

повеќе

Во јавните високообразовни институции, научноистражувачката дејност е целосно маргинализирана под неопходниот минимум.

 

повеќе

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе