Светско првенство 2022

Два гола на Мбапе, Франција е првиот патник во осминафинале (ВИДЕО)

Франција е првата репрезентација која обеззбеди настап во осминафиналето на Светското првенство, Килијан Мбапе со два гола донесе победа од 2-1 против Данска.

Актуелниот шампион Франција е првиот патник во нок-аут фазата на мундијалот во Катар, „триколорите“ обезбедија осминафинале откако со 2-1 ја совладаа Данска.

Резултатот беше отворен во 61. минута, Мбапе и Тео Ернандез двојно поиграа а напаѓачот на ПСЖ го совлада Шмајхел за 1-0.

Данска изедначи седум минути подоцна, Кристенсен по еден корнер се снајде најдобро и реализираше за 1-1.

Двете репрезентации потоа имаа прилики за нов гол, а конечниот резултат беше поставен во 86. минута.

Гризман одлично нафрли, Мбапе му избега на својот чувар на подалечната статива и успеа доволно умешно да ја закачи топката за да ја затресе мрежата за 2-1.

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе