Бундеслига

Драма во Бундеслигата, Штутгарт избори опстанок во 92. минута (ВИДЕО)

Штутгарт со гол во 92. минута го победи Келн со 2-1 и избори опстанок во последното коло од Бундеслигата, а за тоа вина има и Борусија Дортмунд која со истиот резултат ја совлада Херта. 

На Штутгарт му беше потребна победа во последното коло, но и пораз на Херта. Токму тоа се случи и тоа на многу возбудлив начин.
 
Штутгарт имаше водство со гол на Калајџиќ во 12. минута, но Келн преку Модесте во 60. израмни на 1-1.
 
Сепак во 92. минута по една мешаница од корнер, Ендо даде гол за победа на Штутгарт од 2-1.
 
 
Во Дортмунд, Херта водеше со 1-0 од 18. минута со гол на Белфодил. Сепак, Халанд во 68. минута и Моукоко во 84. минута погодија за победа на Борусија.
 
Штутгарт останува во Бундеслигата, а Херта ќе игра бараж со третиот од втората лига.
 
Ова е добра вест и за нашиот Чурлинов кој е член на Штутгарт, но оваа сезона играше на позајмица со Шалке со кој избори враќање во Бундеслигата.
 
Чурлинов сака да остане во Шалке, но за тоа се прашува Штутгарт, па Македонецот за кој и да игра од овие два тима, ќе игра во Бундеслигата.

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе