Копа дел Реј

Димитриевски одбрани се што можеше да се одбрани, но не можеше ништо при головите на Меси и Де Јонг (ВИДЕО)

Барселона со 1-2 триумфираше на гостувањето кај Рајо и се пласираше во четвртфинале од Копа дел Реј, Столе Димитривески имаше неколку добри интервенции но не можеше да стори ништо при головите на Лео Меси и Френки де Јонг.

Рајо добро ја намачи Барса, домаќините дури имаа и водство, но квалитетот на гостите дојде до израз и тие го продолжуваат настапот во Копа дел Реј.

Нашиот Столе Димитриевски имаше неколку добри интервенции во првиот дел, ги спречи обидите на Тринкао, Меси и Гризман а имаше и среќа кога Де Јонг и Пуџ ја погодија рамката од голот.

За овие промашувања казната стигна во 63. минута, по една брза контра Фран Гарсија донесе 1-0.

Куман потоа направи три замени, во игра влегоа Алба, Дембеле и Педри и веднаш дојде до изедначување.

Де Јонг одлично го уфрли Гризман кој несебично го проигра Меси а Аргентинецот осамен рутински ја затресе мрежата за 1-1.

Десет минути подоцна, во една класична акција за Барса, Меси уфрли топка за Алба кој спушти на пет метри каде осамениот Де Јонг го матираше Димитриевски за 1-2.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе