Македонецот е херој на својот тим

Димитриевски му одбрани пенал на Депај, Рајо ја победи Барселона! (ВИДЕО)

Македонскиот голман, Столе Димитриевски е херој на Рајо Ваљекано, му одбрани пенал на Мемфис Депај и го сочува водството на својот тим за победа од 1-0. 

Првпат по 20 години Рајо Ваљекано ја победува Барселона и тоа благодарение на нашиот Столе Димитриевски кој одбрани пенал.
 
Првиот шок за Барселона се случи во 30. минута кога Радамел Фалкао постигна гол за водство на Рајо Ваљекано од 1-0.
 
Барселона не создаваше многу шанси, Рајо одлично играше, но каталонците добија шанса од пенал да се вратат во игра. Во 72. минута Депај шутираше од белата точка, Димитриевски го одбрани неговиот шут и го сочува водството на Рајо.
Барселона се трудеше до крајот да се спаси од пораз но не успеа, резултатот остана 1-0.
 
Овој пораз дополнително го зголемеува притисокот врз Куман, дури може за него ова да биде и последен меч на клупата на Барселона.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе