Распоредот за новата сезона од Ла Лига

Димитриевски ѝ гостува на Барселона во првото коло

Новата сезона во најдобрата шпанска лига ќе стартува на 13. август, Столе Димитриевски со Рајо Ваљекано во првото коло ќе гостува на Барселона. 

Бранителот на трофејот, Реал Мадрид ќе почне на гостински терен кај Алмерија, а Атлетико Мадрид му гостува на Хетафе.
 
Првото Ел Класико ќе биде на 16 октомври во рамките од деветтото коло, а Реал Мадрид ќе биде домаќин, дуелот не Камп Ноу ќе биде одигран на 19 март.
 
Ла Лига 1 коло:
 
Атлетик Билбао – Мајорка
Барселона – Рајо Ваљекано
Реал Бетис – Елче
Селта Виго – Еспањол
Кадиз – Реал Сосиедад
Осасуна – Севиља
Алмерија – Реал Мадрид
Хетафе – Атлетико Мадрид
Реал Ваљадолид – Виљареал
Валенсија – Жирона
 
Комплетниот распоред од Ла Лига можете да го погледнете на овој ЛИНК.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе